Home Fitness Jak nauczyć się pływać – przewodnik dla początkujących

Jak nauczyć się pływać – przewodnik dla początkujących

by Pani Fanaberia
0 comment

Pływanie jest popularnym sportem rekreacyjnym, ale także doskonałym sposobem na zwiększenie wydolności i utrzymanie zdrowia. Wiele osób uczy się pływać w dzieciństwie, a niektórzy są oswajani z tą aktywnością już w wieku niemowlęcym. Nadal jednak można spotkać wiele dorosłych osób, które nie radzą sobie z pływaniem, co z kolei mocno ogranicza ich podczas aktywności letnich. Kąpiele w jeziorze czy na basenie, pływanie kajakiem czy łodzią może wiązać się ze strachem, który z kolei związany jest z brakiem umiejętności pływania. Nie ma jednak żadnych ograniczeń wiekowych, do tego aby nauczyć się pływać. Naukę pływania można rozpocząć w każdym wieku!

Jak można nauczyć się pływać? – przygotowanie do nauki pływania 

Przed rozpoczęciem nauki pływania należy wykonać kilka kroków. Przede wszystkim należy wybrać odpowiednie miejsce, w którym będziemy się uczyć. Najlepszym startem do nauki pływania będzie basen. Nauka pływania na basenie będzie odbywać się pod czujnym okiem ratownika. 

Pomimo to, warto jednak znaleźć wykwalifikowaną osobę, która udziela indywidualnych lekcji pływania. Instruktor pływania będzie mógł pomóc nam oswoić się z wodą i przełamać strach związany z pływaniem. O tym z jakimi kosztami wiążą się takie indywidualne lekcje, wspomnimy w dalszej części artykułu.

Deska do nauki pływania oraz inne przybory

Przed nauką pływania warto również zaopatrzyć się w kilka niezbędnych rzeczy takich jak: wygodne kąpielówki (dla mężczyzn) czy strój kąpielowy (dla kobiet). Najlepszym strojem do pływania będzie strój typowo sportowy, przylegający do ciała. Dobrym zakupem będzie także czepek pływacki, który na wielu pływalniach nadal jest obowiązkowy. Warto również pomyśleć o zakupie okularów do pływania, które ochronią nasze oczy przed podrażnieniami. 

W nauce pływania pomocne okażą się specjalne deski do pływania. Przy wyborze indywidualnej nauki z instruktorem w większości przypadków nie musimy przejmować się tym zakupem, ponieważ instruktor z pewnością zabierze na pływalnię swój własny sprzęt. Natomiast jeżeli zdecydujemy się na samodzielną naukę warto kupić deskę do nauki pływania w sklepie sportowym.

Ile kosztuje nauka pływania z instruktorem?

Koszt nauki pływania z instruktorem może różnić się w zależności od wielkości miasta i od pływalni, na której odbywają się zajęcia. Za godzinę indywidualnej lekcji pływania trzeba będzie zapłacić od ok. 50 do 100 zł. Można również zdecydować się na grupową lekcję pływania, która z pewnością będzie tańszym rozwiązaniem. Takie lekcje kosztują około 150-250 zł za miesięczny karnet.

Jak nauczyć się pływać samodzielnie?

Samodzielna nauka pływania nie zawsze jest bezpieczna, zwłaszcza gdy odbywa się w niesprawdzonych warunkach, dlatego mimo wszystko warto skorzystać z usług instruktora, bądź wybrać się w miejsce, gdzie nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. 

Należy pamiętać, że próby nauki pływania na własną rękę mogą skończyć się nabraniem złych nawyków. Próby odtworzenia ruchów innych pływaków nie zawsze będą wychodzić idealnie, a częste powtarzanie błędów może skutkować ich zapamiętaniem – pozbycie się złych nawyków może być wtedy znacznie utrudnione.

Jaki styl wybrać na początek?

Stylem pływackim, od którego zaczyna wiele początkujących pływaków jest popularna żabka (styl klasyczny). Często po nim przychodzi pora na szybszy i bardziej dynamiczny kraul. W każdym stylu pływackim ważna jest odpowiednia koordynacja ruchów i oddychanie. A w samej nauce pływania – wiara w siebie i nie poddawanie się! 

Leave a Comment

Soledad is the Best Newspaper & Magazine WordPress Theme with tons of options, customizations and demos ready to import. This theme is perfect for blogs and excellent for online stores, news, magazine or review sites. Buy Soledad now!