Jak oddzielić dom od pracy, gdy pracujesz w domu

W obecnych czasach bardzo dużo osób pracuje zdalnie. Dla tych, którzy codziennie musza wstawać i jechać na osiem godzin do biura, praca w domu to marzenie. Jednak nie do końca jest tak kolorowo jak mogłoby się wydawać. Nawet ta wymarzona praca w domu ma swoje ciemne strony. Aby móc pracować zdalnie trzeba być dobrze zorganizowanym i umieć zarządzać swoim czasem (albo jakby powiedział specjalista: trzeba umieć zarządzać sobą w czasie).

Zamów cenówkę w dowolnym kształcie i formie, w sklepie Accurate. Skorzystaj z naszej oferty!

Zapuszczone mieszkanie, zaniedbanie samego siebie, ciągłe chodzenie w pidżamie i odcięcie się od świata zewnętrznego – na takie ryzyko wystawione są osoby pracujące zdalnie. Jeśli nie masz określonych godzin pracy, a Twojego pracodawcę nie interesuje ile godzin dziennie pracujesz, ważne żeby było zrobione, to możesz wpaść w pułapkę ciągłej pracy. Jak to możliwe? Jeśli nie musisz odbić karty o ósmej rano, to śpisz do oporu. Kiedy wstajesz stwierdzasz, że masz jeszcze cały dzień i na pewno się ze wszystkim wyrobisz, więc przez pierwszą godzinę pijesz kawę, jesz śniadanie i przeglądasz poranne programy śniadaniowe.

Następnie siadasz przed komputerem i sprawdzasz co masz do zrobienia na dziś. Kiedy już masz zacząć, przypomina Ci się, że trzeba wstawić pranie, a po drodze do pralki zatrzymuje Cię milion różnych domowych kwestii. Znów wracasz do komputera, pracujesz chwilę i już pora na obiad. Po obiedzie obowiązkowa drzemka, w końcu możesz sobie na to pozwolić i znów siadasz przed komputerem. W między czasie pogawędka z koleżanką na Faceboooku, kawka, deser, odpoczynek, zmywanie po obiedzie i znów praca. Uff, skończyłeś pracę. Patrzysz na zegarek jest północ! A przecież pracowałeś od rana…

Aby nie wpaść w taka pułapkę trzeba być bardzo zorganizowana osobą. Samemu trzeba narzucać sobie ramy pracy i się ich trzymać. Dobrym rozwiązaniem jest ustalenie sobie przedziału ośmiu godzin, w których zajmujemy się tylko pracą. Aby sobie to ułatwić dobrze jest przed pracą i po pracy wyjść na spacer, aby stworzyć sobie pewnego rodzaju rytm pracy. Poza tym, nawet jeśli nasze stanowisko pracy znajduje się w drugim pokoju, dobrze jest do pracy się ubrać. Oczywiście kuszące jest to, by cały dzień przesiedzieć w pidżamie, ale to nas rozleniwia i zaciera granice pomiędzy pracą a czasem wolnym.

Dobra rada jest również robienie sobie listy rzeczy do zrobienia każdego dnia. Siadamy do komputera z taka listą i przez osiem kolejnych godzin skupiamy się tylko na realizacji kolejnych punktów. Jeśli robimy przerwę na obiad, nie powinna ona trwać w nieskończoność. Załóżmy sobie, że taka przerwę mam y pomiędzy 14 a 15 przykładowo i trzymajmy się tego czasu. Jeśli narzucimy sobie takie ramy czasowe to po pierwsze będziemy szybciej realizować swoją prace, a po drugie zyskamy bardzo dużo czasu. Bo kończąc pracę, po ośmiu godzinach, po zaplanowanym spacerze, już nie zaglądamy do komputera, mamy czas tylko dla siebie.

Praca zdalna to bardzo fajne rozwiązanie, jednak jeśli nie uporządkujemy swojego dnia i nie nadamy mu określonego rytmu, możemy wpaść w pułapkę ciągłej pracy. Pamiętajmy również, by dbać o nasze relacje z przyjaciółmi. Nie wychodząc do pracy w biurze, a co za tym idzie, nie spotykając się z ludźmi bardzo łatwo stać się samotną osobą.

Podobne artykuły