Dlaczego warto słuchać siebie

Życie to sztuka podejmowania wyborów. Każdego dnia podejmujemy setki większych i mniejszych decyzji. Niektóre maja wpływ na nasz dzień, a inne na całe nasze życie. Niestety bardzo często te najważniejsze decyzje podejmujemy pod wpływem presji otoczenia. A jest to najgorsza rzecz jaką możemy sami sobie zrobić. Weźmy przykład naszej zawodowej drogi. Kiedy podejmujemy decyzje o studiach i o tym jak będzie wyglądała nasza kariera, jesteśmy jeszcze bardzo młodzi. Dlaczego bardzo często decydują za nas nasi rodzice, którym wydaje się że wiedzą co będzie dla nas najlepsze.

BANEX Transport Grecja
http://www.banextransport.pl
Transport do Grecji z Polski – import, eksport, spedycja.
Przewóz towarów do Grecji, na Kretę i Cypr.

Oczywiście rodzice nigdy nie maja złych zamiarów i chcą dla swojego dziecka jak najlepiej. Jednak nie zawsze to co im się wydaje najlepsze, jest w rzeczywistości najlepsze dla wkraczającej w dorosłość osoby. Ilu z was studiuje, lub studiowało na kierunku, który do końca Was nie interesował? Ilu z was pracuje dziś w zawodzie, którego tak naprawdę nie lubi? Ilu z was ma swoja życiową pasję, ale nigdy o niej głośno nie powiedziało w kontekście ścieżki zawodowej, bo baliście się, że nikt nie potraktuje Was poważnie? No właśnie.

A dlaczego tak ważne jest działanie w zgodzie z samym sobą? Odpowiedź jest bardzo prosta, robiąc w życiu cos czego nie kochacie, nigdy nie będziecie robili tego dobrze. A w konsekwencji nie będziecie osiągać sukcesów. Bo sukcesy są zarezerwowane dla najlepszych. A jaki jest przepis na to, by być najlepszym w tym co się robi? Trzeba to coś kochać, inaczej nie ma szans. Podam prosty przykład, który doskonale znam, ponieważ bardzo dobrze znam osobę z tej opowieści.

Pewna dziewczyna od zawsze kochała spędzać czas w kuchni. Najpierw podglądała swoja babcie i mamę, a gdy była nieco starsza zaczęła sama eksperymentować w kuchni. Wszyscy zachwycali się jej wypiekami, bo słodkości to była jej specjalność. Robiła ciasta na wszystkie uroczystości rodzinne, a najbliżsi nie mogli wyjść z podziwu. Dziewczyna się rozwijała w tym co robiła, aż wreszcie przyszedł czas na decyzje co dalej w jej życiu. Ona marzyła o tym by iść do zawodówki na cukiernika. Jednak nawet o tym nie wspomniała rodzicom, bo Ci uważali, że do zawodówek idą tylko nieudacznicy.

Tak więc poszła do liceum, które wskazali rodzice, apotem na studia. Po studiach dostała pracę w korporacji i przesiadując każdego dnia nadgodziny zarabiała przeciętnie. Jej życie zamknęło się w martwy krąg, praca, dom, praca, dom, praca, dom. W firmie układało się jej raczej przeciętnie. Nie odnosiła sukcesów, nie dostawała awansów jak jej rówieśnicy i nie cieszyła się tym co robi. Była osobą nieszczęśliwą.

Aż pewnego dnia coś w niej pękło, rzuciła prace, której nie lubiła, poszła na kurs kulinarny i zaczęła prowadzić bloga o wypiekach. Okazało się, że robiła to tak dobrze, że jej blog w ciągu pół roku stał się jednym z popularniejszych w kategorii kulinaria. Obecnie jest bardzo spełniona i szczęśliwą kobietą. Prowadzi własną firmę. Robi to co kocha. Jedyne czego żałuje to to, że nie miała odwagi powiedzieć wiele lat temu rodzicom, że nie tylko nieudacznicy idą do zawodówki. Do zawodówki mogą iść również ludzie, którzy maja do konkretnego rzemiosła talent i zamiłowanie.

Tak więc słuchajcie siebie i nie patrzcie na to co mówią inni, co jest modne, co się powinno, a czego nie powinno. Tylko słuchając swojego serca macie szanse na spełnione życie. Nawet jeśli komuś z Waszego otoczenia Wasz plan na siebie wydaje się być głupi.

Podobne artykuły